Kategoriler

Tütünle Alakalı Önemli Bilgiler

Tütünle Alakalı Önemli Bilgiler

Tütünle Alakalı Önemli Bilgiler

Perakende Tütün Satışı

Türkiyede tütün satışı son yıllarda hiç olmadık düzeyde arttı bunun sonucu olarakta vatandaş daha mağkul ücretlere satın alabildiği açık tütüne yöneldi .  Tütün satın almak isteyenler, Adıyaman tütünü gibi şark tipi tütünlerin kalitesini bilir. Bunun gibi birçok tütün çeşidi bulunan ülkemizde, tat ve içim kalitesi olarak Adıyaman tütününün perakende ve toptan satışı da yapılmaktadır.Bunun nedeni biraz daha kurak bir iklimde yetişmesi olmakla birlikte, ayrı bir özenle üretilmesidir. 

Türkiyede Bölge Bölge Tütün Ekimi

Ülkemizde Tütün Ekimi

Türkiyede özellikle kaliteli ve içime uygun en iyi tütünler ülkemizde “ Başta Adıyaman tütünü , çelikhan tütünü , bitlis tütünü, Ege bölgesi (Akhisar, Söke,Manisa,Denizli,Eşme civarı).Karadeniz bölgesi (Erbaa, (Bafra, Samsun, Amasya, Trabzon civarı).Trakya bölgesi (Keşan, Kırklareli çevresi).Marmara Bölgesi (Balıkesir, Bursa, Bolu, İzmit çevresi).Doğu Anadolu bölgesi Malatya, Bitlis, Diyarbakır, Muş, Hakkari)

Türkiyede birçok bölgede tütün yetiştirilmesine rağmen en sevilen tütünler genellikle doğu bölgelerinde yetişen tütünler oluyor. Doğu bölgesinin iklim ve toprak şartları tütün yetiştiriciliği için daha elverişli çünkü. Bizden en çok talep edilen tütünleri ise şu şekilde sıralayabilirim.

En iyi ve kaliteli tütünleri sıralarsak

Türkiye’de hoşa giden, ince küçük yaprakları olan ve iyi yanan tütünler ilgi çeker ve buna şark tipi tütün adı verilir. Tütün yapraklarından çiğneme tütünü,  pipo tütünü ve nargile tütünü hazırlanmaktadır. Ayrıca tütün içenler, Adıyaman tütünü kullanmayı tercih eder.

Şark tipi tütünler, çok sulanmasına gerek olmayan tütünlerdir ve bu nedenle kurak tip oldukları bilinir. 

Adıyaman Tütünü Türleri ve Çeşitleri

Adıyaman Tütünü Çeşitleri

İnce, orta ve kalın kıyım seçenekleriyle satın alabileceğiniz Adıyaman tütünü, hafif, orta ve sert içimlerle alabileceğiniz çeşitliliğe sahiptir. İsterseniz sade, dilerseniz farklı aromalarla da içebileceğiniz harman şeklinde de tüketilebilir. 

Neden Adıyaman Tütünü Almalıyım ?

Neden Adıyaman Tütünü almalıyım ?

Nedeni aslında çok basit ama mantıklı  bir paket sigaraya verdiğiniz para hem bütçenize hem de sağlığınıza zararlıdır. Bu zararı biraz da olsun azaltmak isterseniz, açık tütün kullanabilirsiniz. Böylece daha az sigara içer, daha az para ödersiniz. Kaliteli tütün yapraklarından üretilen Adıyaman tütünü size en iyi deneyimi oluşturmak için ince ve kalın kıyım seçenekleriyle farklı içim sertlikleriyle beğeninize sunulmaktadır. 

 

Damak Zevki Olanlar İyi Tütünden Anlıyor

Damak Zevki Olanlar Anlıyor

Çelikhan tütününün tozu çok azdır bu da tütünün damak tadına yansır. Yakılan sigaranın külü gümüş griliğinde olur. Bu kesinlikle iklimsel bir özelliktir.

Çelikhan tütününün  nem oranı ideale en yakın oradır. İçiciler bunu “ne kuru ne ıslak” diye nitelendirirler. Adıyaman Çelikhan’da yetiştirilen tütün Şark türü tütündür. Şark tipi tütün aroma bakımından zengin olması tadına yansır ve içicisine zevk verir. 

Çok değişik şekillerde tüketilen tütün ve mamulleri arasında sarım sigara olarak tüketilen Çelikhan tütünü özel bir kültür geliştirmiştir. Gerçekten de hazırlanış süresi içim sırası dalgıları ile bir başka dünyaya dalıştır Çelikhan tütünü.

Orijinal Tütün Nasıl Ayırt Edilir?

Orijinal Tütün Nasıl Ayırt Edilir?

Sarma ve doldurma  sigara içenlere, “Adıyaman Çelikhan tütünü nasıl ayırt edilir”  diye sorulduğunda çok kişiden bal yanıtı alırsınız.

Çelikhan tütününde kendine has ve bal kokusunu andıran bir koku vardır. Çelikhan’dan geçmiş bir şairin “tütün yaprağından çekmiş arılar, dumanlı dumanlı dolaşıyorlar” deyişi bu yaklaşımdan olmalıdır. İşin bu boyutunu geçersek Çelikhan tütününü diğerlerinden ayıran bir çok özellik daha görürüz. 

Tütün Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tütün Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tütün satın alırken öncelikle kaliteli olup olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Tütünlerin farklı kalitedeki çeşitleri arasından seçim yaparken, özellikle farklı içim seçenekleri bulunan, değişik aromalarda tütün istediğinizde, kaliteli harmanlar tercih etmelisiniz.

İnternetten online tütün siparişi vererek, cam kavanozlarda saklayabilirsiniz. Bu kavanozlarda portakal ya da mandalina kabuklarıyla tütünün nemli kalmasını sağlayabilirsiniz 

Tütün Kalitesi Tespiti

Tütün Kalitesi Tespiti

Tütünün kaliteli çeşitleri arasında bulunan Çelikhan tütünü gibi çeşitlerin açık sarı rengi her zaman dikkat çekmektedir.

Birbirinden farklı tütün çeşitleri arasından tercih edeceğiniz seçenekler, farklı kalınlıktaki kıyımlar ve sert, yumuşak içim seçenekleri gibi farklı seçenekler arasından oldukça önemlidir. Sarma tütün olarak da bilinen açık tütünlerin kullanımı oldukça kolaydır.

Tütün kullanımında filtre ve diğer aromatik tatlarla harman yapmak çok popülerdir. Ayrıca tütünün içine portakal ya da mandalina kabuğu koyarak, aromatik bir tat elde edebilirsiniz. 

Kaliteli Tütünün Farkı

Kaliteli Tütünün Farkı

Kaliteli bir tütün, açık renk olmalıdır. İnce kıyım ve kıvırcık olanı makbuldür. Çelikhan tütünü bu özelliklere sahiptir ve ülkemizde Adıyaman tütünü oldukça popülerdir. Yurt dışına da ihracatı yapılmaktadır. 

Çelikhan Tütünü Nasıldır?

Çelikhan Tütünü Nasıldır?

Çelikhan tütünü, Adıyaman’da üretilen bir tütün çeşididir. Açık sarı rengi ve incel kıyım seçenekleri ile oldukça kaliteli bir üründür.

Kaliteli tütünde olması gereken tüm özellikleri taşır ve kıvırcık görünümlüdür. Ege tütünleri de Adıyaman tütünü de ülkemizin en büyük ihracat hacminde önemli bir yer edinmiştir. Bu nedenle ithal ürün kullanmaya gerek yoktur. 

Adıyaman Tütünü Ne Kadar?

Adıyaman Tütünü Ne Kadar?

Adıyaman tütünü için ihtiyacınız olan tütün seçenekleri hakkında bilgi almak için, müşteri temsilcilerimizle iletişime geçerek farklı kalitedeki tütünlerin hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz.

Tercih edeceğiniz tütün seçenekleri için en ekonomik çözümleri bulabileceğiniz sitemizde, Adıyaman tütünü seçenekleri arasından en uygun olanı sipariş edebilirsiniz. 

 

Tütün Toptancıları İhracatçılardan Destek Alıyor

Tütün Toptancıları İhracatçılardan Destek Alıyor

Tütün üretimi konusunda dünya çapında bir başarıya sahip olan ülkemizde 3 milyon tütün üreticisi bulunuyor. 
İthal edilen ürünler yüzünden yıllarca elindeki malları telef olan ve zarar eden tütün üreticilerinin imdadına ihracatçı yetişti. En çok döviz getiren ikinci tarım ürünü olan tütün üretimindeki sorunlar ve ihracatın artması için atılan adımlar sonuç vermeye başladı. 2016 yılında 1 milyar 10 milyon dolar tütün ihracatı gerçekleştirildi. 

Özellikle Adıyaman tütünü konusunda dünya çapında bir başarıya sahip olan ülkemizde birçok tütün ürününün yüksek kalitede üretildiği biliniyor. 

 

Kaliteli tütün nasıl muhafaza edilir ?

 İNSANLAR NEDEN SİGARA İÇME İHTİYACİ HİSSEDER…?

sinirden olabilir  stresten içer alkol alıcagına sigara içerde efkarını dağıtır bir nebzede olsa….. Sigara içen bazı kişiler ise, gerilim altında olduklarında sigaranın kendilerini yatıştırdığını ifade etmektedirler. Bir dayanak olarak sigara, sinirli olduklarında ellerine oyalanacakları bir şey verir; ilgilerini başka birşeye yöneltmelerine neden olur ve hatta bir güvenlik hissi verir.. . .   

         Ne kadar duman o kadar randıman demişler… 

 

    KALİTELİ  TÜTÜN NASIL ANLAŞILIR

 

küflü olmamasına kötü kokmamasına dikkat edin. Altın gibi de parlamayacak sarı sarı. Kükürtlüdür. Kİlosu 20 YTL, bir kilodan 50 pakete yakın çıkıyor.  tütün alırken  ihtiyacınızı hesaplayıp alın. Kilodan kaç sigara çıkar bilirler satanlar. En fazla 20-25 günlük alım yapın. Hem saklaması kolay olur hem de bitince belki yenisini beğenirsiniz. Evde saklama kabında saklayın. fazlı  nem ve rutubatten saklayın.  Evi tütün kokusu saracaktır ama küflenmesini önlersiniz…

                                           sigara içen adam ile ilgili görsel sonucu

                                        TÜTÜN NASIL SAKLANIR

 

Tütününüzün nem seviyesi, aldığınız tadı ve içiminizi yakından ilgilendirir. Çok kurumuş veya fazla nemli bir tütün size keyifli bir içim sağlamayacaktır. Tütününüzün nem seviyesini test etmenin en basit yönteminden kısaca bahsedelim. Yöntemin orjinal ismi “pinch test”. Biz buna tütünü “sıkıştırma testi” diyeceğiz. Elinize test etmek istediğiniz tütünden bir tutam alın. İki parmağınızla tütünü sıkıştırın; birkaç saniye bekleyin. Daha sonra tütünü bırakın ve gözlemleyin. Bıraktığınızda kırılıp ufalanıyor ve dağılıyorsa, tütününüz çok kuru, birbirine yapışıp kaldıysa çok nemli, birbirinden hızlıca ayrılıyor, çözülüyor ve eski haline geri dönebiliyorsa iyi bir nem seviyesine sahiptir diyebiliriz.

Satın aldığınız tütün, teneke kutuda satılanlardan ise, vakumlanarak kapatılmıştır. Kutuyu açmadığınız sürece uzun yıllar saklayabilirsiniz, ancak kutu açılınca vakum bozulur. Teneke kutular düzgün kapandığında, nemi, plastik poşetli tütünlere göre daha iyi muhafaza eder. Ancak açılan tütün zaman ile kaçınılmaz olarak kuruyacaktır. Fikir vermek gerekirse, kapağı açık bırakılan tütün 3-5 gün içinde kurumuş, 1 hafta sonrasında ise tüm nemini yitirmiş, “takır takır” hale gelmiş olur.  Kapalı bir teneke-plastik kapta ise bu süre tahmini 1.5-2 aydır.

Çözüm: Tütününüzü, cam kavanozlarda saklayabilirsiniz. Herhangi bir cam kavanoz işinizi görecektir, çoğunun kapağı vakumludur.  Tütününüz kuruduğu zamanda dünyanın sonu değildir, nemledirebilirsiniz. Nemlendirmek için dikkatle bir kaç damla su serpiştirip tekrar kapatabilirsiniz, nem içeride dağılacaktır ve 1-2 günde tütün kendini toparlayacaktır. Popüler olarak dilden dile dolaşan diğer bir yöntem, kuruyan tütüne portakal, mandalina vb. kabuğu atmaktır. Bu yöntem de gayet yaratıcı ve işe yarayan bir çözümdür. Kapalı kap içerisinde 1-2 günde, kuru tütün bu kabuklardaki nemi çekecektir.

                                       

 

TÜTÜN NASIL İÇİLİR

TÜTÜN“ün işlenmiş hali.  içmeye hazır…

makina veya elle sarılarak içilir.. ama tütünü fazla sıkıştırınca duman tam gelmiyorr birazdaha sıkıştırmamaya dikkat edilse daha iyi sonuçlar alınır…

Neden Açık Tütün ?Şöyle bir örneklede açıklayabilirim aslında ikisinin arasındaki en büyük varkı doğal ve organik bir tütün bozulmaya mahkumdur. 

   Ama Şöyle bir şey var raflarda aylarca senelerce duran sigara güneşte yada değil ben hiç bozulan sigara görmedim. Nasıl oluyorda tütün 10 dk bile güneşte durduğunda bozuluyor derseniz ikisinin arasındaki farkı budur. Normalde Tütünde bazı katkı maddeleri eklediğimizde bozulma ömrü uzuyor ama ozamanda katkı maddeli tütün içmiş olacaksınız ve sigaradan farkı kalmayacak. 

sigara içen adam ile ilgili görsel sonucu

Sigara içinde bir çok yabancı madde bulundurmaktadır.Doğal tütün zararsız değil tabiki tütünün her türlüsü sağlığa zararlıdır. Ama en azından ne içtiğini bilmek insanın hoşuna gider İnsanlar Avruda özelikle tütün tercih ediyorlar ama bizim gibi açık tütün satılmıyor paketlerde satılıyor ve sigaradan daha çok rağbet görüyor son yıllarda sigara gelen zamlar yüzünden tütün satışı yükseldi aslında iyidir sigaradan kat kat doğal tütün içerseniz bunun en büyük farkını 1 ay tütün içtiğinizde kendinizde göreceksiniz daha güzel nefes alacaksınız bağlam cıkartmaz öksürüjk olmaz elleriniz leş gibi kokmaz vb.vb. farkları kendiniz görecek hisedeceksiniz burda tütün reklamı yapmiyorum ama adıyaman tütünü gerçekten güzel .

Bu kategoride ürün bulunamadı.