Kategoriler

İlk Tütün Fabrikası

İlk Tütün Fabrikası


Bir çok insan merak etmiştir belkide Türkiyede ilk tütün fabrikasının kurulumu devlet hazine açığını kapatmak için 1872 yılında İstanbul’daki imtiyazı yıllığı 3,500 altına iki bankere verilmiştir. Tütün imalatını satış işlerini işletmek üzere İstanbul’da İdare-i İnhisariye-i Duhan adında devlet kurumu kurulmuştur. 1876 da galata bankerlerine daha sonra Düyun-ı Umumiye adlı kuruma bırakılmıştır. Bu idarelerle gelir artırılmayınca Osmanlı sınırları içinde tütün açma ve satma işletmesi 30 yıllığına 750,000 altına Osmanlı bankası viyana ve berlin de reji idaresi olarak bilinen şirkete verilmiştir. Cibali tütün fabrikası bu güzel gelişmelerden sonra 2. Abdülhamit tarafından Alexandre Vallaury’ye yaptırmıştır. Önceleri sadece tütün işleme yapılmış 1900 yıllarda sigara imalatına başlanılmıştır. Fransız reji idaresi tarafından işletilen bu fabrika daha sonra 1925’de milli kurum haline getirilerek Türk Tekel İdaresi adını almıştır. Cibali tütün fabrikası 1946 ilk puro, 1959 ise ‘ Samsun’ marka adı ile ilk filtreli ve kokulu sigarayı üretmiştir. 1988 de ise yeni makineler alarak ilk puro fabrikasını kurmuştur. Cibali tütün fabrikası 1994 yılına kadar üretimine devam etmiştir. 1995 yılında ise boşaltılarak 1 senelik bir restorasyondan sonra Kadir Has Üniversitesine tahsil edilerek yeni eğitim alanı olarak günümüze kadar devam etmektedir. Samsun, bafra, birinci bilinen ilk yerli üretim hazır sigaralarımızdır. Günümüze kadar gelerek sigaranın zararları hakkında kamu spotu çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmekte. Sigaralara yapılan zamlar bir çok içicinin pes ederek yerli açık tütün kullanıma sevk etmiştir. Türkiye’de bilinen en kaliteli tütünler Adıyaman tütünüÇelikhan tütünü uzun bir aradan sonra ilk kez fazla rağbet görmeye başlamıştır. Kaliteleri, içimlerinin rahatlığı ve kendilerine has tatları ile tiryakilerin en çok aldığı tütünler sınıfına girmiştir.

İlgili resim

Tütün nasıl kıyılır bir çok tütün içicinin merak ettiği konulardan biridir. Tütünün rengi, şekli ve içimini belirleyen unsurlardan biride tütünün kıyım şeklidir. İnce orta ve kalın kıyım olmak üzere üçe ayrılır. Bu kıyım oranlarını özel makinelerin bıçakları sayesinde elde edilmektedir. 1 mm olanlar ince kıyım, 1-2 mm arası olanlar orta kıyım,  2 mm fazla olanlar ise kalın kıyım olarak adlandırılır. Tütün kıyma makinelerinin bıçaklarının bileylenmesi oldukça önemlidir. Bileyleme işlemi  tütün kıyımında bıçağın keskin olması gerektiğinden önemlidir. Adıyaman tütünüÇelikhan tütünüAlgan tütünü istenilen kıyımdan geçirilir. makinelere koyulan tütün yaprakları makinenin haznesinden kıyılmış olarak çıkar. Kıyım özelliğine göre ayrı şekilde paketlenir.

 

 

Tütün nasıl poşetlenir bu konu dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Kurutma kıyılma kavrulma derken tütünün artık satışa hazır hale gelmesinde en son aşamadır. 5 kg şeffaf içini gösteren ve güneş gören poşetlerde havası elle alınmak ve poşetin içinde sıkıştırılmak sureti ile özel bağlama tekniği ile bağlanarak hava almasını engelleyecek şekilde poşetlenir. Bu yöntem tütünün satışının yapılıp bitmesine kadar nem ve kalitesini koruyacaktır. Ayrıca tütünün acı olmasının en büyük nedeni susuz olmasıdır. Yani tütün suyu çok sevdiğinden sulamasının az yapılması hem kaliteyi düşürür hemde tadının acı olmasını sağlar. Tütünün acılığı susuz olmasından kaynaklıdır. Bol su verilmiş tütünde acılık olmaz. Ayrıca işlenmiş ve bazı maddeler de eklenmiş tütünlerde acılık oranı oldukça yüksek olmaktadır.

Tütün Sarma Şekilleri

Tütün sarma şekilleri özellikle ilk defa başlayacak olanlara makaron yani tütün sarma makinesi yöntemi olmalıdır. Makaron olarak adlandırdığımız piyasada boş sigara filtresi marla, eyma gibi marka filtrelerdir. Çoğunlukla kalite açısından aynıdır en fazla tercih edilenleri eyma ve marla’dır. 200 adet boş sigara filtresi bulunur ve avuç içine sığacak kadar pratik yaklaşık 10 tl gibi bir fiyatla satılan makine ve tütün hepsi bu kadar. Makinenin iç kısmına uzunca bir alanı var o kısma tütün doldurulur her tarafa eşit miktarda yerleştirilir. Burada tütünün ne çok nemli nede çok kuru olmaması gereklidir. Makinenin uç kısmında silindir şeklindeki yere filtrenin boş kalan kısmı yerleştirilir. Bir kere geriye daha sonra ileriye çekilip bırakıldığında filtre kendiliğinden dolmuş üstelik sigaradan farkı oluşmamıştır.

Bunun yanında birde hazır tütün tabakaları mevcuttur. Bunlar iki çeşittir bir tanesi hem tütünü muhafaza ederken sigara sarabilir diğeri ise sadece tütün ve kağıdınızı koymanız için üretilir. Tütün saran tabakadan bahsetmek gerekirse burada gerekli olan tütün kağıt ve izmarit olarak bildiğimiz beyaz kesilmiş süngerlerdir. Kendiliğinden yapışkanlı olanlarda mevcut ve arap kağıdı olarak adlandırılan daha ince bir kağıt da mevcut hangisini kullanmak istemeniz deneyimledikten sonra karar verebilirsiniz. Bu sisteme kağıt ortasına tütün ve uç kısmına filtre süngeri yerleştirip kağıdın yapışkan kısmını dudağımızla ıslatıp kapatıyoruz. Tabakayı açtığınızda elde sarma tütünün aynısını bu küçük tabakayla yapabilirsiniz. İlk defa tütün içeceklerin özellikle Adıyaman tütünüveya Çelikhan tütünü ile başlamaları gereklidir. Bu tütünler doğal içimi boğaz yakmaz, kokusu güzel ve tatlı bir tadı vardır. Sigara sarma yöntemleri içinde en zor olanı sanırım elde sarmaktır fakat ayrı bir zevk ve ayrı bir içim tarzına sahiptir. Makinesi varken neden elde saralım derseniz çok ayrı bir zevk işidir. Elde saran bir kişiye neden elde sarıyorsun dediğinizde bir cevap alamazsınız çünkü tüm yöntemleri denemiş elde sarma sigara içmenin tadını alamamıştır bir tutku işidir. Öğrenmesi zor ve baya pratik gerektiren bir iştir. Bu yöntem için gerekli olanlar tütün, kağıt ve sünger filtre kağıdı mızın ortasına bir sigaralık tütünümüzü koyup kağıdın içinde yuvarlıyoruz yuvarlamanın amacı tütünün şekil almasıdır. Daha sonra filtreyi ekleyerek yuvarlayarak kağıdın yapışkan kısmını dudaklarımızın arasında kağıdı yırtmadan ıslatmadır. Sigara içen herkesin mutlaka elde sigara sarmayı mutlaka görmüş veya deneyimlenmiştir. Kağıdın ıslak yerinden sararak yapıştırıyoruz. Anlatarak yapılamayacak olan elde sarma site içerisindeki videolarımız da mevcuttur.

Bu kategoride ürün bulunamadı.