Kategoriler

SıkSorulanSorular

SıkSorulanSorular
Güven Tütüncülük Olarak Tütün Hakkında Sık Sorulan Sorulara Cevap Olmaya Çalışıyoruz
Tütünü Nereye Saklamalı?

Tütünü Nereye Saklamalı?

Kaliteli tütün kullanmak isteyenlerin, kiloluk olarak satın aldıkları ürünleri poşetlerde saklamamaları gerekmektedir.

Cam ve vakumlu bir kavanoz her zaman işinize yarayacaktır ve tütününüzü uzun süre kullanabilme imkanı tanır. Çünkü perakende tütün satışı için ne kadar fazla sigara içilse de, ürünün bir kısmının saklanması gerekecektir. Tütün üretimi için yararlanabileceğiniz makinalar ve filtrelerin de saklanması önemlidir. 

 

Farklı Harmanlarla Aromatik Tatlar

Farklı Harmanlarla Aromatik Tatlar

Artık herkes kendi tütününü kendi sarmak ve değişik harmanlarla farklı tatlar yakalamak istediği için sigaranın zararının daha azını değerlendiriyor.

Bunun anlamı bir bakıma bağımlılık değil, keyif olarak tüketilme eğiliminin artış gösterdiği olsa da, her açıdan tütün kullanımının zarar verici olduğunun bilinmesinde yarar var. 

 

Tütün Filtresi

Tütün Filtresi

Tütün sarıldığı ve içilmesini kolaylaştıran filtrelerde de değişik kaliteler söz konusudur ve insanlar bütçelerine uygun olarak satın alacakları tütünleri tercih ederler.

Ülkemizde tarımsal ürün olarak en fazla üretimi yapılan tütün, ihracat alanında da ciddi bir Pazar payına ve döviz girdisine sahiptir. Filtreler ve sarma paketleri kullanılarak tüketebileceğiniz Çelikhan tütünü gibi kaliteli Türk tütünlerinin dünya çağında bir ünü vardır.

Bu nedenle tütün kullanmak için kendi sardığı ürünü içmek isteyen kişiler, yıllardır özel olarak korudukları bu zevki, sarma tütünlerden gidermektedir. 

 

Tütün Fiyatları

Tütün Fiyatları

Ülkemizde her geçen gün artan tütün fiyatları asgari ücretle geçinen insanların bu zararlı alışkanlıklarını karşılamak için oldukça yüksektir.

Ancak saf olarak satılan tütün, paketlenmiş ve işlem görmüş olan sigaradan daha az zararlıdır ve daha ekonomiktir. Bu nedenle kiloluk tütün alımı yapan insanlar, bu tütünleri bazı harmanlarla karıştırarak kendi sigaralarını kendileri yapar.

 

Çelikhan Tütünü

Çelikhan Tütünü

Adıyaman’ın yüksek bölgelerinde yetişen Çelikhan tütünü, tütün kullananların ilk tercihi olan kaliteli bir tütün şeklidir. İnce kıyım, hafif, orta ve sert içimli seçenekleriyle, tütün kullananları tatmin eden bir tada sahiptir.

Birçok ülkede yetişebilen tütün konusunda en fazla üretim yapan ülke Çin’dir. Ülkemizde dünya çapında bilinen bir üretici konumundadır. Adıyaman Çelikhan tütünü de bilinen bir çeşittir. Ülkemizde tütün üretimi konusunda verimli bölgeler vardır. 

 

Tütün Nerede Yetişir?

Tütün Nerede Yetişir?

Ülkemizde Ege bölgesi başta olmak üzere hemen hemen her yerde yetişen tütünler, Çelikhan tütünü gibi kaliteli çeşitleri de vardır. Amerika yerlileri olan Kızılderililer tarafından kullanılmaktaydı. Daha sonra Amerika’yı istila eden Avrupalılar keşfetti ve günümüzde büyük bir endüstri haline geldi. 

 

Tütün Nasıl Tüketilir

Tütün Nasıl Tüketilir?

1500’lü yıllardan beri yaygın olarak kullanılan tütün, içindeki nikotin nedeniyle bağımlılık yapan ve keyif veren bir maddedir.

Tütünün içine katılan farklı katkı maddeleriyle yakılıp dumanı içe çekilen bir şekildir. Bazen de özel işlem gören yaprakların çiğnenmesi yoluyla tüketilir. Tütünün vatanı Amerika’dır ve 90-120 gün içinde yetiştiği için oldukça kolay bir üreme imkanına sahiptir. Türkiye’deki tütünler, ince kıyılmış, sigara yapımında kullanılan kaliteli tütünlerdir. 

 

 

Tütünün Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Tütünün Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Tütünün kaliteli, renginden anlaşılır. Açık renkli, hoş kokulu ve beyaz kül bırakan türü olmalıdır. Ülkemizde çiğneme tütünü ve Adıyaman tütünü olarak çeşitlenen tütünler, birçok farklı sertlikle ve kalitede satılmaktadır.

Tütün satışında birçok farklı kalite ve harman söz konusu olduğundan, bölgelere göre tütün fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. 

Bu kategoride ürün bulunamadı.