Kategoriler

Tütün Muhafaza Önerileri

Tütün Muhafaza Önerileri

ADIYAMAN ÇELİKHAN TÜTÜNÜ gerçekten eşi benzeri bulunmayan bir tütündür ve güzelce saklanmalı ve önem verilmelidir ..

Bu tütünün kurumamasını nasıl önleyebiliriz. Ondan bahsede cem . Evet Arkadaşlar Bende Dahil olmak üzere SARMA TÜTÜN, AÇIK TÜTÜN , tüketen insanlar bu sorunla karşılaşıyor. ADIYAMAN ÇELİKHAN TÜTÜNÜnü Salatalık kabuğu veya Elma kabuğu ve benzeri sebze ve meyvelerle nemlendirin diyen arkadaşlarımızın dediklerini yapmayın . 

Adıyaman Tütünü Tatli Sert Lüx Kalite ile ilgili görsel sonucu

ÇELİKHAN TÜTÜNÜ ve Tütün yaprağı KOKUYU çok iyi çeken ve algılayıp içine hapseden bir bitkidir. Buda SAF ve İLAÇSIZ tütününüzün tadını ve içimini değiştirir.


.. ADIYAMAN ÇELİKHAN TÜTÜNÜ,nü sadece ürün elinize geçtikten sonra 2 saat kadar bir havalandırın ondan sonra plastik bir saklama kabı veya cam saklama kabı ile TÜTÜNÜNÜZÜ kurumasını engelleye bilirsiniz .

ADIYAMAN ÇELİKHAN TÜTÜNÜ‘nün kurumaması için oda yazın ben kendim YEŞİL FASULYE 2 veya 3 gün içinde bekletiyorum fazla değil ama sadece ürün elinize geçtikten sonra 2 saat kadar bir havalandırın ondan sonra plastik bir saklama kabı veya cam saklama kabı ile TÜTÜNÜNÜZÜ kurumasını engelleye bilirsiniz.. Tütün Kuruması Halinde Tütünüz Sertleşecek ve bogazı yakacaktır.. Olabildiğinde tütününüzü kurutmamaya dikkat etmelisiniz. 

Her ne kadar sigara içmek gibi tütün içmekte sağlığa zararlı olsa da tütün saklama yollarını paylaşmadan olmazdı. Çünkü artık birçok insan sigara yerine saf tütün içmeyi tercih etmektedir. Bu nedenle özellikle fazlaca alınan tütünün nasıl doğru bir şekilde saklanması gerektiğini bilmekte fayda vardır.

Tütün içen kişiler çok iyi bilirler ki tütünün nem seviyesi tütünü içerken aldığınız tadı doğrudan etkilemektedir. Çok fazla kurumuş olan ya da çok nemli tütün içmek kesinlikle keyif vermeyecek hatta tütünün tüm tadını değiştirecektir.

TÜTÜN ile ilgili görsel sonucu

İşte bu nedenle tütünü satın almadan önce tütün üzerinde tütünün nem seviyesini belirleyen küçük bir test yapmanızda fayda vardır. Bu testi yapmak için almak istediğiniz tütünden bir tutum kadar elinize alın ve iki parmağınız ile tütünü iyice sıkıştırın. Bu şekilde birkaç saniye kadar bekleyin. Birkaç saniye sonra tütünü iki parmağınız arasından serbest bırakın. Serbest bıraktığınız zaman tütün hemen dağılıp ufalanıyor ise bu tütünün çok kuru olduğunu gösterir. Eğer tam aksi olmuş ise yani tütünler birbirlerine yapışıp kaldıysa bu da tütünün aşırı nemli olduğunu gösterir. Eğer tütün hemen çözülmeye başlıyor ve sıkıştırma öncesindeki haline dönüyor ise bu tütünün nem seviyesinin iyi olduğunu gösterir.

Tütünü açık değil de teneke kutu içerisinde aldıysanız mutlaka kutu vakum ile kapatılmıştır. Böyle bir kutuyu açmadığınız zaman boyunca çok uzun süreler boyunca saklayabilirsiniz. Fakat unutmayın kutuyu açtığınız anda kutunun vakumu da bozulacaktır.

Teneke kutular genellikle nemi plastik poşetlere nazaran çok daha iyi bir şekilde muhafaza ederler. Ama ne olursa olsun ağzı açılmış olan bir tütün kısa bir süre içerisinde kuruyacak ve neredeyse içilmez bir hale gelecektir. Bunu daha iyi anlamak gerekir ise ağzı açık olan bir tütün 4-5 gün içerisinde tamamen kurumuş olacak ve 1 hafta sonra da neredeyse içilmez bir hal alacaktır. Ağzı açılmış olan ama hemen teneke ya da plastik bir kapa konup ağzı kapanan tütünler ise 2 ay boyunca tazeliklerini koruyabilirler.

Kuruyan Tütünü Nemlendirme Yöntemi

Tütünü saklamak için en iyi yöntem yine temiz, kuru ve cam bir kavanozdur. Eğer mümkünse kapağı vakumlu olan bir cam kavanozu tercih edebilirsiniz.

Eğer tütün çoktan kurudu ise atmanıza gerek yoktur. Yani bu tütünü kurtarmanız mümkündür. Cam kavanozun içerisine tütünleri koyun ve mümkünse ucunda sprey aparatı olan temiz bir şişe ile tütünün üzerine birkaç defa bu sprey ile su serpin. Daha sonra cam kavanoz kapağını kapatıp tütünlerin yeniden nemlenmesi için bekletin. Nem en fazla birkaç gün içinde kavanozun içerisine dağılıp tütünü 2-3 güne kadar yeniden içilebilir bir hale getirecektir. Burada önemli olan tütün miktarına göre çok fazla su serpmemektir. Aksi halde tütünler nemlenmek yerine kokuşmaya uğrarlar.

Oldukça yaratıcı başka bir yöntem de kurumuş olan tütün kabının içerisine mandalina ya da portakal kabukları atıp cam kavanozun kapağını kapatmaktır. Bu sayede tütün kendini 1 ya da 2 gün içerisinde toplarken ayrıca kabın içine atmış olduğunuz meyve kabuğunun esansını da alarak daha hoş bir kokuya sahip olacaktır.

Tütün Satisi için Gerekli Belgeler ile ilgili görsel sonucu

Bu kategoride ürün bulunamadı.